خانه » کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم
آموزش ترفند سئو مقالات وردپرس

کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم

کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم

تاکسونومی‌های وردپرس نقش مهمی در مدیریت صفحات دارند. در وردپرس با استفاده از Taxonomy می‌توانیم نوشته‌های سایت را گروه‌بندی کنیم و به شکل منظمی آنها را به کاربر نمایش دهیم. به‌طور خلاصه می‌توان گفت دسته‌ها و برچسب‌ها دو نوع Taxonomy پیش‌فرض در وردپرس محسوب می‌شوند. در این مقاله سعی می‌کنیم تا دسته‌ها، برچسب‌ها، و طبقه‌بندی پیش‌فرض وردپرس را معرفی کنیم، سپس با استفاده از افزونه یوست نحوه تنظیم نمایش یا عدم نمایش Taxonomyها در گوگل را به شما آموزش دهیم.

 

Taxonomy چیست

دسته‌بندی پست تایپ‌های سفارشی در وردپرس، Taxonomy نام دارد. Taxonomy در لغت به معنای طبقه‌بندی است؛ بنابراین در این مقاله هر زمان که نامی از طبقه‌بندی آمد، منظور همان Taxonomy است. با استفاده از طبقه‌بندی در وردپرس، ما می‌توانیم پست‌های سفارشی را سازماندهی کنیم؛ یا به تعبیر دیگر ما با استفاده از طبقه‌بندی می‌توانیم موارد دلخواهمان را در سایت وردپرسی‌مان گروه‌بندی کنیم؛ همچنین با استفاده از طبقه‌بندی می‌توان نوشته‌های سایت را به شکل منظم‌تری دسته‌بندی کرد. نوعی از Taxonomy های پیش‌فرض در سایت‌های وردپرسی وجود دارد که به آنها دسته و برچسب می‌گوییم.

  • نکته قابل‌توجه این است که اگر از یک پست تایپ سفارشی استفاده می‌کنید، برچسب و دسته‌ها برای تمام پست تایپ‌ها مناسب نیستند و بهتر است که از طبقه‌بندی استفاده کنید.

برای درک بهتر کاربرد تاکسونومی ما می‌توانیم در قسمت مدیریت سایت وردپرسی مان پست سفارشی با عنوان “فیلم” ایجاد کنیم و توسط طبقه‌بندی سفارشی، دسته‌ایی با نام “ژانر” ایجاد کنیم و موضوعاتی مثل تاریخی، خانوادگی یا درام به آن اضافه کنیم تا کاربران بتوانند فیلم موردنظر خود را بر اساس ژانر آن انتخاب کنند.

Taxonomy های وردپرسی می‌توانند به شکل طبقه‌بندی‌شده و یا غیر طبقه‌بندی‌شده به نمایش گذاشته شوند؛ در حالت طبقه‌بندی‌شده، می‌توانیم یک طبقه‌بندی که دارای زیرمجموعه‌هایی باشد را ایجاد کنیم.

 

Taxonomy های پیشفرض در وردپرس

طبقه‌بندی‌ها در حالت پیش‌فرض سایت به دو بخش تقسیم می‌شوند:

  • دسته‌ها: دسته‌ها بخش ابتدایی راه‌اندازی سایت هستند. به‌محض راه‌اندازی سایت باید دسته‌های موردنیاز وبسایت‌مان را ایجاد کنیم. قبلاً مقاله ایی در سایت بیست اسکریپت که جزئی از آموزش رایگان وردپرس بود با عنوان مدیریت دسته‌بندی در سایت این باره منتشر کردیم.
  • برچسب‌ها: برچسب‌ها در زمان انتشار یک محتوا ایجاد می‌شوند. برچسب‌ها در وردپرس برای ساختن آرشیوهایی است که کاربران هنگام مطالعه آن صفحه بتوانند سریع‌تر مطالب را پیمایش کنند.

 

چرا باید Taxonomy رادرگوگل نمایش دهیم

طبقه‌بندی قابلیتی است که برای زیباتر و درعین‌حال منظم‌تر کردن دسته‌بندی‌های سفارشی مطالب در قسمت‌های مختلف سایت، استفاده می‌شود.

 

کدام Taxonomy ها در نقشه سایت نمایش داده شوند

انتخاب اینکه کدام طبقه‌بندی را نمایش دهید به نظر خودتان برمی‌گردد که می‌خواهید کدام‌یک از Taxonomy ها را در نقشه سایت به کاربران خود و گوگل نمایش دهید.

فرض کنید یک دسته بندی ژانر برای پست تایپ فیلم روی سایت خود استفاده کرده‌اید. حالا باید تصمیم بگیرید که این دسته بندی باید در گوگل نمایش داده شود یا خیر؟! تصمیم کاملا با شماست.

 

چطور Taxonomy ها را در گوگل نمایش دهیم

برای نمایش طبقه‌بندی‌ها در وردپرس می‌توان از افزونه یوست، یا با استفاده از قرار دادن دستی کدهای موردنیاز این قابلیت را به سایت اضافه کرد.

 

در صورتی که از طبقه‌بندی پیش‌فرض استفاده کرده‌اید، می‌توانید آنها را با استفاده از افزونه Taxonomy Switcher به Taxonomy تبدیل کنید.

 

وارد پنل مدیریت وردپرس شده و پس از نصب و فعال کردن افزونه یوست، بخشی بنام سئو  (SEO) به پیشخوان سایت شما اضافه می‌شود که شامل تعدادی زیرمجموعه است. از بین زیرمجموعه‌های بخش سئو، بخش ظاهر جستجو یا Search Appearance را انتخاب کنید.

کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم

سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که می‌توانید دسته‌ها یا (Category)  ، برچسب‌ها یا (Post tag) ، ساختار یا (Post format)، دسته‌های محصولات (Product cat) برچسب‌های محصول (Product tag) و کلاس‌های حمل‌ونقل محصول (Product shipping class) پست‌های خود را تغییر دهید.

مطلب مفیدی بود ؟

کدام تکسونومی را در نتایج گوگل نمایش دهیم

درباره نویسنده

20script

افزودن نظر

برای ارسال نظر کلیک نمایید